A Kölcsey Ferenc Főgimnázium legelső évkönyvét az 1994-1995-ös tanévet követően adták ki, azóta ez az iskola 14. évkönyve, mely a 2016-os, legutósó kiadvány után idén, 2021. nyarán jelent meg. Az iskolai évkönyveknek nagyon komoly hagyományuk van Európában, kifejezetten az osztrák-magyar monarchia területén volt ez egy régi hagyománnyal bíró jelenség. Ezekre a hagyományokra építve készült el az idei évkönyv is, mely lényegében tükröt tart a közösség elé, megmutatva azt, hogyan dolgozik az iskola, bemutatva ezt az iskolát fenntartó közösség számára, és nem csak. Összeköti a múltat és kijelöli azt az utat, amerre a következő generációknak tartania kell.
A Kölcsey Ferenc Főgimnázium idei évkönyve összefoglalja az előző évkönyvek üzenetét, és számba veszi azokat az eseményeket, amelyekről azok tudósítanak.
Az idei évkönyv kapcsán ugyanakkor egy jubileumi évkönyvről beszélhetünk, ugyanis számos olyan kerek évforduló köthető a 2021-es évhez, amely az iskola történetéhez szorosan kapcsolódik. 64 éve vette fel Kölcsey Ferenc nevét az az iskola, mely a mai Kölcsey elődjének tekinthető. 50 éve alakult meg a Magyar Líceum, melynek valódi jogutódja a ma működő tanintézmény. 30 éve vette fel újból a Kölcsey nevet az iskola, 20 éve pedig főgimnázium lett és 10 éve költözött el abból az épületből, amely korábban a Kölcsey nevéhez kötötte az oktatást.
Az utóbbi 10 év alatt pedig a világ is sokat változott, de ugyanúgy az oktatás is átalakuláson ment keresztük, megváltozott mindaz, amiről és ahogyan tanít az iskola.
Az évkönyv bemutatja a tanári karon belül történő aktuális generációváltást és azt a folyamatosságot melyre évtizedek óta törekszik a tanintézmény, konkrétan azt, hogy az iskola tanárainak többsége kölcseys diák volt.
Szó esik továbbá Kölcseyről, aki ma is példakép lehet, az iskola történetéről, hagyományairól, a közösségépítésről. Tanárok és diákok emlékeznek vissza az iskola életének jelentős mozzanataira, vallanak a tanintézményhez való viszonyukról, megosztva emlékeiket gondolataikat az olvasóval.
A kiadvány ugyanakkor emléket állít az eltávozott kollégáknak és munkatársaknak is, így Veress Ádám és Fülöp Gizella portréja is visszaköszön az évkönyv lapjairól.
A kiadvány mindemellett krónikája a 2016 óta eltelt eseményeknek, bemutatja azokat a kivételes teljesítményt nyújtó diákokat is, akik az elmúlt 5 évben kerültek ki az iskola padjaiból, de elért eredményeik olyan jelentősek voltak, hogy érdemes volt összegyűjteni egy csokorra valót.
Szó esik a diákújságírás hagyományáról, az online oktatás tapasztalatairól, a Köfediszről, kirándulásokról, táborokról, közösségépítő tevékenységekről, de számos más izgalmas témát is rejt még ez a kiadvány, melyek sok meglepetést tartogathatnak az évkönyvet olvasók számára.
Pataki Enikő szerint az idei Kölcsey évkönyv az eddigi legsokoldalúbb tükre az iskolának, mely messzemenően megéri azt a 60 lejes egységárat melyen bárki hozzájárulhat a kiadás támogatásához. A kötetet egyelőre az iskola titkárságán és könyvelőségén vásárolhatják meg az érdeklődők.